Хайлт хийх


Улсын математикийн 55-р олимпиад амжилттай зохион байгуулагдлаа


  2019-05-08
 

Улсын математикийн олимпиад 1965 онд анх зохион байгуулагдаж 23-р сургуулийн сурагч Ц.Баясгалан, Д.Агваанцэрэн нар түрүүлж байв.

Энэ жил Монгол Улсын Ардын багш Ү.Маам захиралтай Улсын тэргүүний хувийн хэвшлийн Шинэ-Үе сургуулийн нэрэмжит болон Улсын математикийн 55-р олимпиад  4-р сарын 29-өөс 5-р сарын 4 өдрүүдэд амжилттай, шинэлэг бүхнээр дүүрэн амжилттай зохион байгуулагдлаа.

Энэ жил дунд анги (9, 10-р ангийн сурагч), ахлах анги (11, 12-р ангийн сурагч), математикийн багш гэсэн гурван ангиллаар явагдлаа. 21 аймаг, Сүхбаатар, Чингэлтэй, Хан-Уул, Баянзүрх, Баянгол, Сонгинохайрхан гэсэн 6 дүүрэг, Багахангай, Налайх, Багануур гэсэн 3 дүүргээс нэгдсэн нэг баг, зохион байгуулагч Шинэ-Үе сургуулийн баг гэсэн нийт 29 багийн  Дунд ангид 101 сурагч, ахлах ангид 83 сурагч, багш ангилалд 60 багш нийт 244 оролцогч оролцлоо.

Багийн гишүүдийн дундаж оноогоор гаргадаг багийн дүнгээр:

1. Чингэлтэй дүүрэг
2. Сүхбаатар дүүрэг
3. Хан-Уул дүүрэг
4. Баянзүрх дүүрэг
5. Хөвсгөл аймаг
6. Баянгол дүүрэг болон Шинэ-Үе сургуулийн баг эхний 6 байранд шалгарлаа.

Багш, сурагчдын хувийн амжилтыг хүснэгтээр харуулъя.

Дунд ангийн медаль авсан сурагчдын нэрс:

Овог Нэр Сургууль Нийт оноо медаль
1 Батжаргал Адъяатөмөр 1 35 Алт
2 Лувсандорж Оргилболд Орчлон 34 Мөнгө
3 Болдбаатар Хантүшиг 11 34 Мөнгө
4 Дэлгэрдалай Энэрэлт Сант 31 Мөнгө
5 Батбилэгт Баясгалан 1 28 Мөнгө
6 Батболд Батсамбуу ХӨ, Дэлгэрмөрөн 28 Мөнгө
7 Батбаяр Билгүүн Сант 26 Хүрэл
8 Очирхүү Эрхэсболд Сант 26 Хүрэл
9 Баасанхүү Улсболд ХӨ, Дэлгэрмөрөн 22 Хүрэл
10 Шинэзул Билгүүдэй Сант 21 Хүрэл
11 Ялалт Түвшинсанаа Сант 21 Хүрэл
12 Бат-Амгалан Билэгдэмбэрэл 11 19 Хүрэл
13 Отгонбаяр Ундрал Орчлон 19 Хүрэл
14 Батлхагва Тэнүүнсайхан Шинэ үе 17 Хүрэл
15 Амгалан Далайзаяа Орчлон 17 Хүрэл
16 Болдбаатар Мөнх-Оргил 1 17 Хүрэл

Ахлах ангийн медаль авсан сурагчдын нэрс:

Овог Нэр Сургууль Нийт оноо медаль
1 Эрдэнэбат Эрдэнэбилэг 11 41 Алт
2 Отгонбаяр Мишээл Шинэ Монгол 38 Мөнгө
3 Батсайхан Батмэнд 1 35 Мөнгө
4 Мөнхбат Өнөболд 1 31 Мөнгө
5 Цацрал Ганхөлөг Сант 31 Мөнгө
6 Амар Нямдаваа Сант 29 Хүрэл
7 Гомбоцэрэн Батбуян Олонлог 28 Хүрэл
8 Шинэбаяр Билэгжаргал 11 24 Хүрэл
9 Амарзаяа Пүрэвзаяа Олонлог 24 Хүрэл
10 Алтан-Од Алтансүх 11 23 Хүрэл
11 Гансүх Мөнхтүшиг Шинэ-Үе 22 Хүрэл
12 Батсайхан Долгормаа Олонлог 20 Хүрэл
13 Василь Маралгүн 1 20 Хүрэл
14 Жавхланбаатар Тэмүүлэн 1 19 Хүрэл

Багшийн ангилал медаль авсан багшийн нэрс:

Овог Нэр Сургууль Нийт оноо медаль
1 Батмөнх Ганбат Эрдмийн хишиг 25 Алт
2 Мягмар Батбилэг Орчлон 24 Мөнгө
3 Банзрагч Зоригтбаатар Хө, Дэлгэрмөрөн 22 Хүрэл
4 Мөнхтогоо Гантогтох Орчлон 22 Хүрэл
5 Шар Уранчимэг Олонлог 21 Тусгай байр

Олонлог сургуулийн багш Б.Баяржаргал, 1-р сургуулийн багш Н.Баянбат, Сант сургуулийн багш Ш.Сарангэрэл нар  тус тус 3 шавь нь медаль авч  Уяач багшийн шагналыг хүртлээ.

Ахлах ангийн 83 сурагчийн харгалзах бодлого дээр авсан оноог үзүүлбэл.

  1-р бодлого 2-р бодлого 3-р бодлого 4-р бодлого 5-р бодлого 6-р бодлого
7 оноо 17 46 8 7 6 1
6 оноо 4 1 - 3 2 1
5 оноо 1 - - - - -
4 оноо 3 - - 2 1 -
3 оноо 2 1 - 1 5 1
2 оноо 5 - 6 9 5 1
1 оноо 13 3 2 14 1 4
0 оноо 38 32 67 47 63 75

Дунд ангийн 101 сурагчийн харгалзах бодлого дээр авсан оноог үзүүлбэл.

  1-р бодлого 2-р бодлого 3-р бодлого 4-р бодлого 5-р бодлого 6-р бодлого
7 оноо 25 6 7 10 4 10
6 оноо 13 2 3 - - 6
5 оноо 6 - 1 - - 6
4 оноо 15 - 1 4 - 1
3 оноо 6 4 - 1 5 3
2 оноо 1 19 5 - - 8
1 оноо 3 11 - - 3 14
0 оноо 32 59 84 86 89 53

Олон улсын математикийн 60-р олимпиадад Монгол улсаа төлөөлөн оролцохоор М.Өнөболд (УБ, 1-р сур), А.Пүрэвзаяа (УБ, Олонлог төв сур), О.Мишээл (УБ, Шинэ Монгол сур), Б.Батмэнд (УБ, 1-р сур), Э.Эрдэнэбилэг (УБ, 11-р сур), Б.Долгормаа (УБ, Олонлог төв сур) нар шалгарлаа.

Багш нарын ангилалд оролцогчдоос хамгийн залуу нь 22 настай Архангайн Ч.Хишигдэлгэр (Өлзийт сум), Дорноговийн Д.Хосбаяр (Замын-Үүд, Үлэмжтэнгэр сур) нар бол  ахмад нь 55 настай Дархан-Уулын Х.Төмөрхан, Багануур дүүргийн С.Орсоо (Боловсрол цогцолбор) багш нар байлаа.

Оролцогч багш нарын ангиллыг дараах диаграммаас харна уу.

Нас Багшийн тоо
22-29 насны 13
30-37 насны 18
38-45 насны 17
46-55 насны 12

Тэргүүн байр эзэлсэн Чингэлтэй дүүргийн багийн гишүүдийг танилцуулъя.

Овог Нэр Ангилал Сургууль
1 Шар Уранчимэг Багш, багийн ахлагч Олонлог төв
2 Бямбаа Баяржаргал Багш Олонлог төв
3. Гомбоцэрэн Батбуян Ахлах, 12-р анги Олонлог төв
4 Батсайхан Долгормаа Ахлах, 12-р анги Олонлог төв
5 Эрдэнэцогт Мөнхтайван Ахлах, 12-р анги Олонлог төв
6 Амарзаяа Пүрэвзаяа Ахлах, 11-р анги Олонлог төв
7 Сэлэнгэ Ганбат Дунд, 10-р анги Олонлог төв
8 Ганбилэг Эрдэнэзул Дунд, 10-р анги Олонлог төв
9 Сандагдорж Үлэмж Дунд, 9-р анги Олонлог төв

2020 оны Улсын математикийн 56-р олимпиад, олимпиадын анхны аварга МУИС-ийн багш  ШУ-ы доктор, профессор Ц.Баясгалан асаны нэрэмжит болгон зохион явуулахаар түүний шавь нар (Функционал анализийн спец курсийн оюутнууд), Космо компани, ар гэрийнхэн олимпиадын тугийг хүлээн авлаа. Туг хүлээн авсан мөчөөс эхлэн үйл ажиллагаагаа тасралтгүй явуулахаар шийдэж Космо компани Их Британид (Умард Ирландын нэгдсэн вант улс) болох энэ жилийн Олон улсын математикийн 60-р олимпиадаас Алтан медаль авсан сурагч бүрт 10.000.000 ₮ (арван сая) өгөхөө амлан батламжийг Математикийн олимпиадыг зохион байгуулах хороонд гардуулав.

2021 онд УМО-ыг зохион байгуулахаар хэд хэдэн байгууллага саналаа ирүүлсэн бөгөөд 2020 онд албан ёсоор хариуг өгөхөөр тогтсон, харин 2023 онд Улсын математикийн 59-р олимпиадыг Нийслэлийн 1-р сургуулийн 100 жилийн ойг тохиолдуулан нэрэмжит болгон явуулахаар болсныг зарлав.

МУБИС-ийн Математикийн тэнхимийн эрхлэгч доктор, дэд проф. Б.Сандагдорж




Улсын математикийн 55-р олимпиад амжилттай зохион байгуулагдлаа


  2019-05-08
 
2019-05-08 15:00 GMT+8
Энгийн уншилт
  Товч унших

Улсын математикийн олимпиад 1965 онд анх зохион байгуулагдаж 23-р сургуулийн сурагч Ц.Баясгалан, Д.Агваанцэрэн нар түрүүлж байв.

Энэ жил Монгол Улсын Ардын багш Ү.Маам захиралтай Улсын тэргүүний хувийн хэвшлийн Шинэ-Үе сургуулийн нэрэмжит болон Улсын математикийн 55-р олимпиад  4-р сарын 29-өөс 5-р сарын 4 өдрүүдэд амжилттай, шинэлэг бүхнээр дүүрэн амжилттай зохион байгуулагдлаа.

Энэ жил дунд анги (9, 10-р ангийн сурагч), ахлах анги (11, 12-р ангийн сурагч), математикийн багш гэсэн гурван ангиллаар явагдлаа. 21 аймаг, Сүхбаатар, Чингэлтэй, Хан-Уул, Баянзүрх, Баянгол, Сонгинохайрхан гэсэн 6 дүүрэг, Багахангай, Налайх, Багануур гэсэн 3 дүүргээс нэгдсэн нэг баг, зохион байгуулагч Шинэ-Үе сургуулийн баг гэсэн нийт 29 багийн  Дунд ангид 101 сурагч, ахлах ангид 83 сурагч, багш ангилалд 60 багш нийт 244 оролцогч оролцлоо.

Багийн гишүүдийн дундаж оноогоор гаргадаг багийн дүнгээр:

1. Чингэлтэй дүүрэг
2. Сүхбаатар дүүрэг
3. Хан-Уул дүүрэг
4. Баянзүрх дүүрэг
5. Хөвсгөл аймаг
6. Баянгол дүүрэг болон Шинэ-Үе сургуулийн баг эхний 6 байранд шалгарлаа.

Багш, сурагчдын хувийн амжилтыг хүснэгтээр харуулъя.

Дунд ангийн медаль авсан сурагчдын нэрс:

Овог Нэр Сургууль Нийт оноо медаль
1 Батжаргал Адъяатөмөр 1 35 Алт
2 Лувсандорж Оргилболд Орчлон 34 Мөнгө
3 Болдбаатар Хантүшиг 11 34 Мөнгө
4 Дэлгэрдалай Энэрэлт Сант 31 Мөнгө
5 Батбилэгт Баясгалан 1 28 Мөнгө
6 Батболд Батсамбуу ХӨ, Дэлгэрмөрөн 28 Мөнгө
7 Батбаяр Билгүүн Сант 26 Хүрэл
8 Очирхүү Эрхэсболд Сант 26 Хүрэл
9 Баасанхүү Улсболд ХӨ, Дэлгэрмөрөн 22 Хүрэл
10 Шинэзул Билгүүдэй Сант 21 Хүрэл
11 Ялалт Түвшинсанаа Сант 21 Хүрэл
12 Бат-Амгалан Билэгдэмбэрэл 11 19 Хүрэл
13 Отгонбаяр Ундрал Орчлон 19 Хүрэл
14 Батлхагва Тэнүүнсайхан Шинэ үе 17 Хүрэл
15 Амгалан Далайзаяа Орчлон 17 Хүрэл
16 Болдбаатар Мөнх-Оргил 1 17 Хүрэл

Ахлах ангийн медаль авсан сурагчдын нэрс:

Овог Нэр Сургууль Нийт оноо медаль
1 Эрдэнэбат Эрдэнэбилэг 11 41 Алт
2 Отгонбаяр Мишээл Шинэ Монгол 38 Мөнгө
3 Батсайхан Батмэнд 1 35 Мөнгө
4 Мөнхбат Өнөболд 1 31 Мөнгө
5 Цацрал Ганхөлөг Сант 31 Мөнгө
6 Амар Нямдаваа Сант 29 Хүрэл
7 Гомбоцэрэн Батбуян Олонлог 28 Хүрэл
8 Шинэбаяр Билэгжаргал 11 24 Хүрэл
9 Амарзаяа Пүрэвзаяа Олонлог 24 Хүрэл
10 Алтан-Од Алтансүх 11 23 Хүрэл
11 Гансүх Мөнхтүшиг Шинэ-Үе 22 Хүрэл
12 Батсайхан Долгормаа Олонлог 20 Хүрэл
13 Василь Маралгүн 1 20 Хүрэл
14 Жавхланбаатар Тэмүүлэн 1 19 Хүрэл

Багшийн ангилал медаль авсан багшийн нэрс:

Овог Нэр Сургууль Нийт оноо медаль
1 Батмөнх Ганбат Эрдмийн хишиг 25 Алт
2 Мягмар Батбилэг Орчлон 24 Мөнгө
3 Банзрагч Зоригтбаатар Хө, Дэлгэрмөрөн 22 Хүрэл
4 Мөнхтогоо Гантогтох Орчлон 22 Хүрэл
5 Шар Уранчимэг Олонлог 21 Тусгай байр

Олонлог сургуулийн багш Б.Баяржаргал, 1-р сургуулийн багш Н.Баянбат, Сант сургуулийн багш Ш.Сарангэрэл нар  тус тус 3 шавь нь медаль авч  Уяач багшийн шагналыг хүртлээ.

Ахлах ангийн 83 сурагчийн харгалзах бодлого дээр авсан оноог үзүүлбэл.

  1-р бодлого 2-р бодлого 3-р бодлого 4-р бодлого 5-р бодлого 6-р бодлого
7 оноо 17 46 8 7 6 1
6 оноо 4 1 - 3 2 1
5 оноо 1 - - - - -
4 оноо 3 - - 2 1 -
3 оноо 2 1 - 1 5 1
2 оноо 5 - 6 9 5 1
1 оноо 13 3 2 14 1 4
0 оноо 38 32 67 47 63 75

Дунд ангийн 101 сурагчийн харгалзах бодлого дээр авсан оноог үзүүлбэл.

  1-р бодлого 2-р бодлого 3-р бодлого 4-р бодлого 5-р бодлого 6-р бодлого
7 оноо 25 6 7 10 4 10
6 оноо 13 2 3 - - 6
5 оноо 6 - 1 - - 6
4 оноо 15 - 1 4 - 1
3 оноо 6 4 - 1 5 3
2 оноо 1 19 5 - - 8
1 оноо 3 11 - - 3 14
0 оноо 32 59 84 86 89 53

Олон улсын математикийн 60-р олимпиадад Монгол улсаа төлөөлөн оролцохоор М.Өнөболд (УБ, 1-р сур), А.Пүрэвзаяа (УБ, Олонлог төв сур), О.Мишээл (УБ, Шинэ Монгол сур), Б.Батмэнд (УБ, 1-р сур), Э.Эрдэнэбилэг (УБ, 11-р сур), Б.Долгормаа (УБ, Олонлог төв сур) нар шалгарлаа.

Багш нарын ангилалд оролцогчдоос хамгийн залуу нь 22 настай Архангайн Ч.Хишигдэлгэр (Өлзийт сум), Дорноговийн Д.Хосбаяр (Замын-Үүд, Үлэмжтэнгэр сур) нар бол  ахмад нь 55 настай Дархан-Уулын Х.Төмөрхан, Багануур дүүргийн С.Орсоо (Боловсрол цогцолбор) багш нар байлаа.

Оролцогч багш нарын ангиллыг дараах диаграммаас харна уу.

Нас Багшийн тоо
22-29 насны 13
30-37 насны 18
38-45 насны 17
46-55 насны 12

Тэргүүн байр эзэлсэн Чингэлтэй дүүргийн багийн гишүүдийг танилцуулъя.

Овог Нэр Ангилал Сургууль
1 Шар Уранчимэг Багш, багийн ахлагч Олонлог төв
2 Бямбаа Баяржаргал Багш Олонлог төв
3. Гомбоцэрэн Батбуян Ахлах, 12-р анги Олонлог төв
4 Батсайхан Долгормаа Ахлах, 12-р анги Олонлог төв
5 Эрдэнэцогт Мөнхтайван Ахлах, 12-р анги Олонлог төв
6 Амарзаяа Пүрэвзаяа Ахлах, 11-р анги Олонлог төв
7 Сэлэнгэ Ганбат Дунд, 10-р анги Олонлог төв
8 Ганбилэг Эрдэнэзул Дунд, 10-р анги Олонлог төв
9 Сандагдорж Үлэмж Дунд, 9-р анги Олонлог төв

2020 оны Улсын математикийн 56-р олимпиад, олимпиадын анхны аварга МУИС-ийн багш  ШУ-ы доктор, профессор Ц.Баясгалан асаны нэрэмжит болгон зохион явуулахаар түүний шавь нар (Функционал анализийн спец курсийн оюутнууд), Космо компани, ар гэрийнхэн олимпиадын тугийг хүлээн авлаа. Туг хүлээн авсан мөчөөс эхлэн үйл ажиллагаагаа тасралтгүй явуулахаар шийдэж Космо компани Их Британид (Умард Ирландын нэгдсэн вант улс) болох энэ жилийн Олон улсын математикийн 60-р олимпиадаас Алтан медаль авсан сурагч бүрт 10.000.000 ₮ (арван сая) өгөхөө амлан батламжийг Математикийн олимпиадыг зохион байгуулах хороонд гардуулав.

2021 онд УМО-ыг зохион байгуулахаар хэд хэдэн байгууллага саналаа ирүүлсэн бөгөөд 2020 онд албан ёсоор хариуг өгөхөөр тогтсон, харин 2023 онд Улсын математикийн 59-р олимпиадыг Нийслэлийн 1-р сургуулийн 100 жилийн ойг тохиолдуулан нэрэмжит болгон явуулахаар болсныг зарлав.

МУБИС-ийн Математикийн тэнхимийн эрхлэгч доктор, дэд проф. Б.Сандагдорж



Холбоотой мэдээллүүд
  • Шинэ мэдээ

  • Их уншсан

  • Их сэтгэгдэлтэй

Хөгжүүлэлт хийгдэж байна. Тун удахгүй танд хүрэх болно.

Та яг одоо вэбсайтын сайжруулалтын альфа хувилбарыг үзэж байна. Энэхүү хэсэг бүрэн дуусаагүй байгаа бөгөөд тун удахгүй танд хүрэх болно.

Санал хүсэлт илгээх

Та өөрт бодогдож байгаа зүйлсийг бидэнтэй илэн далангүй хуваалцахыг хүсэе. Таны санал бидний хөгжүүлэлтийн ажилд маш их тус хүргэх юм.
Танд баярлалаа.

0%
  Товч унших

Дараагийн мэдээ